VREME BR. 279. | 24. FEBRUAR 1995. >
Direktan prenos zatvaranja
Mediji: Pokoren Studio B - Beskrvni otpor posle pokoravanja najjačeg nezavisnog medija u Beogradu
Od četvrtka (15. februara 1995) Nezavisna televizija Studio B nije više nezavisna. Gradska Skupština; je po hitnom postupku primila k znanju odluku Vrhovnog suda koji je poništio privatizaciju Studija B od pre šest godina i hitno je proslavila novi Upravni odbor sastavljen većinom od gradskih socijalističkih činovnika, a ovaj novog direktora.
Staro rukovodstvo Studija B (Dragan Kojadinović, predsednik starog Upravnog odbora, Milorad Roganović, direktor i glavni urednik) delovalo je deprimirano, a mlada ekipa Studija B odlučila se da u prvom dnevniku opstrukcijom sludi novog direktora Dragišu Kovačevica, prvog čoveka nedavno ukinutog "SOS kanala" i da mimo njegove volje saopšti kako dosadašnje NTV nema. Junakinja log događaja Olivera Bojović (sa ekipom dežurnom u desku) rizikovala je gubitak posla, ali se na početku karijere prkosnim otporom prema novom upravniku upisala u privilegovanu listu gubitnika zahvaljujući kojima opstoje beogradsko novinarstvo, ili bar njegov žilavi duh samopoštovanja.
Gledaoci su mogli da vide direktni prenos umiranja jedne od vlasti nezavisne televizije: vesti u sedam u četvrtak 15. februara počele su najavom koja nagoveštava neizvesnost sudbine Studija B, potoni izjavom starog glavnog urednika, a dok je išla ta izjava, neko je pritisnuo pravo dugme da bi se videlo kako novi šef Kovačević tokom emisije panično interveniše u samom studiju - videlo se kako se neko šunja iza voditeljke Olivere Bojović, a potom se videlo i nešto poput otimanja papira sa stola. Kovačević je voditeljki naložio da se zbog izjave izvini gledaocima (kao, čitala pogrešan tekst), a kada je ona to odbila, vesti su prekinule. Vesti u deset sati uveče više nisu bile kao pre. Sa programa je potom nestala i jedna dokumentarna emisija kao i satirični program koji priprema redakcija "Ježa". U subotu je s programa skinuta i emisija VIN (Videonedeljnik, koji proizvod i nezavisna producentska grupa sa autorima iz cele bivše Jugoslavije) sa zvaničnim ohrazloženjem da su neraščišćeni finansijski odnosi, a po sumnji vinovaca, možda i zbog toga što je emisija sadržala prilog o preuzimanju Studija B. Program VIN je sponzorisan na neprofitnoj osnovi, ne sadrži reklame i Studiju B je ustupan besplatno.
D. Kovačević je sa svoje strane obećavao da će kao sportski novinar uvesti ferplej, da će opoziciju puštali u program (i više nego do sada), ali da će tražili da bude pristojna. Ekipa koja sada vodi Studio B, naravno, ponavlja tvrdnje kako većina novinara radi i pokušava da svoju ulogu objasni lojalnošću svojoj matičnoj kući, u njenom teškom trenutku. Desa Čavić, veteran Studija B, sada na jednoj od važnih funkcija, na primer, kaže da ostaje u ovoj stanici od koje je za 20 godina dobila samo bolest.
Gradski političari su davali izjave kako se program Studija B neće menjati, a kako će pare dati, kako će se realizovati ideja o modernom i efikasnom informativnom centru Beograda, ali propuštaju da objasne zašlo kao prelazilo rešenje ka tom stanju nisu izabrali nekoga sa većini fondom reči i iznenađuju se kada im se saopšti da su u akciji preuzimanja studija bili aktivni i "nečiji" telohranitelji. Pojedini pobunjeni novinari tvrde da su u svojini stanovima izloženi pretnjama. "Parada telohranitelja", inače, i nije neka novost u burnoj istoriji ove kuće; jedan radnik Studija B pretučen je u studiju pre nekoliko godina; po pričanju jednog veterana, bilo je veoma napetih trenutaka, kada bi se u redakciji susretale razne "garde" i kada bi, na primer, jedan revolveraš rekao drugom: "Ti si mrtav čovek!"; jednom je čitave noći ekipa urednika sedela zabarikadirana posle lažnog (?) alarma da predstoji paramilitarni upad u ovu stanicu.
DVA ČISTA MRAKA: Poslednji čin pokoravanja Studija B trajao je godinu dana. Na početku prošle 1995. srpska opozicija je govorila kako su "dva gusta mraka, strujni i informativni, prekrili Srbiju" i pretila je da će svećama rasterati laj mrak.
U to vreme u Skupštini Srbije najavljeno je razmatranje predloga o ukidanju televizijskih prenosa skupštinskih zasedanja. Savezna vlada, koja je pre toga lišila gostoprimstva desetine stranih novinara, krajem godine je pod kontrolu slavila nezavisni list "Borba", a Gradska skupština Beograda pokušavala je da uspostavi kontrolu nad Nezavisnom TV Studio B.
Nezavisni mediji su nastavili svoju borbu, redakcija "Borbe" je pružala otpor i formirala novi list "Naša Borba", redakcija kragujevačke "Svetlosti" je postala "Nezavisna Svetlost" pošlo su socijalisti poništili privatizaciju. A NTV Studio B? Redakcije elektronskih medija su u težem položaju. s obzirom da država ima monopol nad frekvencijama. Rukovodeći tim Kojadinović- Roganović napravio je, pre godinu dana, kompromis sa beogradskim vlastima, uz neki džentlmenski sporazum sa gradonačelnikom Čovićem, ali to je samo produžilo agoniju.
I ekipa Studija B koja je stekla slavu u martu 1991. i u 1992. razbežala se pre toga usled unutrašnjih sukoba u redakciji.
Slobodna javnost nije umela da reaguje na neutralizaciju nekoliko jakih autorskih individualnosti, koje je doskorašnje rukovodstvo potcenjivački eliminisalo. Apel Suda častu Nezavisnog udruženja novinara da se smire strasti i da se četrdesetak autora koji su iz protesta otišli iz redakcije oficijelno pozovu da prekinu protest nije prihvaćen.
LAK PLEN: Neposredno pre podržavljenja u Studiju B su se svađali oko "SOS kanala", nije bilo novca za plate, poverioci nisu isplaćivali dugove, pretio je štrajk, a stari Upravni odbor je, čak istog dana kada se dogodilo "podržavljenje", raspravljao i o mogućnosti pripajanja ovog medija holdingu "BK Telekom - Večernje novosti".
Oslabljeni Studio B bio je, zapravo, lak plen. Odlučila je na kraju bespomoćnost grupe mladih priučenih novinara, kojih je u ovoj kući bilo prilično: pristali su da sednu i pred državne kamere i da zapravo spreče štrajk. Jelena Kosanić, poslednji voditelj kultne emisije "Utisak nedelje", potvrdila je da takvih novinara ima, ali se nada da će gledaoci primetiti da to nije stari Studio B. Nezavisni sindikat novinara Studija B tvrdi da od 27 novinara 20 odbija saradnju sa novim rukovodstvom.
Sindikat "Nezavisnost" ponudio je svoje prostorije Odboru za odbranu Studija B.
Nezavisni sindikat radnika Studija B preuzeo je dalju borbu za svoja prava - najavljuje komplikovanu i neizvesnu pravnu bitku za zaštitu interesa deoničara studija B, od Gradske skupštine traži da bar povuče odluku o imenovanju novog v.d. direktora, a javnost beznadežno poziva na skupove solidarnosti.
ANEMIJA: Na prvu vest (usred zime, kad joj vreme nije) da je Studio B podržavljen, ispred "Beograđanke", u kojoj su prostorije Studija B, skupilo se samo stotinjak građana.
Opozicioni političari poput Vuka Draškovića, Zorana Đinđića, Vojislava Šešelja, Vojislava Koštunice, Vesne Pešić uputili su oštar verbalni protest, uz poruke da ovo ne može ovako potrajati i da će se sve to jednoga dana nekome obiti o glavu i na tome se prvog dana praktično sve završilo. U petak (16) oko podneva održan je miting koji su zakazali novinari i opozicija, ali on je okupio relativno mali broj ljudi. Opozicija je onda održala još jednu konferenciju za štampu.
GSS je u međuvremenu započinjao građansku akciju - počeo da prikuplja potpise na peticiji za zaštitu Studija B. DS (predsednik spoljnopolitičkog odbora Đukić) i SPO obratili su se međunarodnoj javnosti. Reagovalo je Nezavisno udruženje novinara Srbije, a ubrzo potom i Međunarodna federacija novinara i nekoliko svetskih političara, uključujući tu i predstavnika Evropske unije. SPO je izjavio da svoje predstavnike neće slati da učestvuju u živim emisijama koje bude pravila sadašnja uređivačka ekipa.
Afera sa Studijom B unekoliko podiže temperaturu pred godišnjicu 9. marta kao bunta slobode, koja ove godine ima lucidan radni naslov "Bauk komunizma okružen Evropom" (V. Drašković). Jaka poruka je to da uspostavljanje kontrole nad Studiom B predstavlja još jedan, i to prilično očigledan poraz "9. marta".
"HOĆEMO ISTINU" : Tokom martovskih demonstracija 1991. policija je upala u Studio B i zabranila emitovanje.
Produžetak demonstracija zbio se uz slogane "Hoćemo istinu!" i "Studio B", koje su skandirali najpre studenti na Novom Beogradu, a onda hiljade ljudi na Terazijama.
Novinari Studija B uvek su imali male plate, ali tih dana su dobijali onu mnogo veću nagradu slobodne javnosti. Ta javnost je, kako se pokazalo, površna, malo ko pamti i ne vraća ništa. Zato, kad je sledeći put budu tukli, možda neće imati uz sebe nezavisnog svedoka.
Opozicija, koja je i početkom prošle godine najavljivala da će demonstracijama braniti nezavisnost Studija B, nije na kraju balade više bila sposobna za zajedničke akcije. Između srpskih radikala i ostalih postojao je, doduše, "zajednički imenitelj" za odbranu medija, ali su ostale bitne političke razlike ostale prevelike.
Pošto je ostala bez direktnih skupštinskih TV prenosa kao tribine, opozicija je sada izgubila još jednu mogućnost da neometano komunicira s javnošću. Ona je i bez toga prolazila kroz krizu izraza, kao da nije znala o čemu bi sad.
BEOFOLIS I BEOPOLIS: Vlast, sada s medom na usnama, otvorenije nego ranije teži da sve medije stavi pod svoju kontrolu, da od informativnih kuća napravi veliku marketinšku agenciju, za izdavačke poteze predsednikove supruge ili za Beopolis, u operaciji velikog zabašurivanja koja je u toku.
Javnost, pak, iscrpljena glađu i siromaštvom obolela je od anemije, a to odgovara kako nomenklaturi vlasti, tako i beogradskoj školi foliranja i tzv. slavskoj partiji u krugu beogradske dvojke. To ilustruje i rastući cinizam kojim se, recimo, Ribnikarovo načelo iz 1903. da će slobodna štampa, zato što zastupa interese javnosti, uvek biti malo više na strani opozicije nego na strani vlade, sada pretvara u pohvalu probitačnosti po kojoj novinari u stvari treba da daju najmanje 10 odsto popusta vladi.
Socijalisti, koji se nikad nisu pomirili sa gubitkom kontrole nad bilo kojim medijem, pohvalili su podržavljenje Studija B, isto je učinio i JUL, a na žalost to je učinila i Nova demokratija, čiji su neki funkcioneri bili junaci marta 91.
Ovdašnji ministar informacija g. Vico, već dvadeset godina u funkciji odbrane države od novinarstva, hladno u Nemačkoj izjavljuje da vlada neće dati frekvencije onima koji je napadaju, a povodom slučaja Studija B objašnjava nešto što možda treba da znači kako, u stvari, nisu nezavisni oni koji kritikuju vladu, već da su zapravo nezavisni oni koji vladu hvale, ili oni što su spiskali narodne pare za "širenje istine o Srbiji" u koju niko nije poverovao.
Klasična politička maksima kaže kako vlast kvari, a kako apsolutna vlast kvari apsolutno. Tri osnovna mehanizma služe da se to spreči: smenjivost vlasti, mogućnost da jedna "grana" vlasti zaustavi drugu i javna kontrola. Eliminacija politički slobodnih medija obezbeđuje suprotan strateški cilj vladajuće nomenklature - da vlast ostane nekontrolisana, nesmenjiva i da joj ništa ne stoji na putu. U tome, kao što pokazuje i slučaj NTV Studija B, vlast ne nailazi na ozbiljniji otpor.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
>
-
VREME 382| 16. MAJ 1998. >
Stav: Univerzalna sve- ili ne-znalica
SERGIJE LUKAČ -
VREME | BR. 45 | 2. SEPTEMBAR 1991. >
INTERVJU – Milovan Đilas
Dimitrije Boarov -
VREME BR 6 • 3 DECEMBAR 1990. >
Srbija u poslednjoj jednopartijskoj nedelji
MILAN MILOŠEVIĆ, ROKSANDA NINČIĆ, FLIP MLADENOVIĆ i STOJAN CEROVlĆ -
VREME BR 6 • 3 DECEMBAR 1990. >
Izjava mog ministra
Jug Grizelj -
VREME BR. 5. 26. NOVEMBAR 1990 >
Šta mi se događa: Nacionalno nepodoban
Ranko Munitić -
Vreme br. 29 • 13. maj 1991. >
U boj u boj, za narod svoj
Borka Pavićević -
VREME BR. 12 | 14. JANUAR 1991. >
Jug Grizelj (1926-1991)
ŽIVORAD KOVAĆEVIĆ -
VREME BR. 1-5. 29. OKTOBAR - 26. NOVEMBAR 1990. >
DOKUMENTI VREMENA: AGONIJA SKJ
Andrija Čolak -
VREME BR. 1-5. 29. OKTOBAR - 26. NOVEMBAR 1990. >
DOKUMENTI VREMENA: AGONIJA SKJ
-
VREME BR. 1 | 29. OKTOBAR 1991. >
SVET I MI - Velika prilika znatna konfuzija
DRAGIŠA BOŠKOVIĆ -
VREME BR. 12. 14. JANUAR 1991. >
Marko Nikezić (1921 - 1991)
ZORAN JELIČIĆ -
VREME BR. 23. 1. APRIL 1991. >
DOKUMENTI VREMENA: Događaji pred 27. mart
Mihailo KonstantinovIć -
VREME BR. 25. 15. APRIL 1991. >
Dokumenti: Ako ne umemo dobro da radimo, bar ćemo znati dobro da se tučemo
Priredio: Milan Milošević -
VREME BR. 105. 26. OKTOBAR 1992. >
Gmizaće dok se ne usmrde
Koča Popović, priredio Gojko Tešić -
VREME BR. 77. 13 APRIL 1992. >
Promeniti nešto, da bi sve ostalo isto
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME BR. 103 12. OKTOBAR 1992. >
Povodom smrti Vilija Branta (1913-1992) - Nema više čoveka mira
LEON DAVIČO -
VREME BR. 105. 26. OKTOBAR 1992. >
Evropski duh
Gojko Tešić -
5. OKTOBAR 1992 | VREME BR. 102 >
ZLOČIN U PARAĆINU PET GODINA POSLE - Uvod u opštu vojnu kalvariju
STIPE SIKAVICA -
VREME BR. 105. 26. OKTOBAR 1992. >
IN MEMORIAM: Koča Popović (1908-1992) - Čovek skepse i istorijskog pesimizma
Latinka Perović -
VREME BR. 255. 11. SEPTEMBAR 1995. >
UVODNIK - Užas i nada
VESNA KRMPOTIĆ -
VREME BR. 281. 9. MART 1995. >
Srbija u razbijenom ogledalu: U mesecu mau kad ruže cvetau
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME BR. 273. 13. JANUAR 1996. >
Gazimestansko otrežnjenje
TIBOR VARADI -
VREME BR 280. 2. MART 1996. >
Siromaštvo: Žene jedu poslednje
KATERINA BERTINI -
VREME BR. 280. 2. MART 1996. >
Hrvatska: HDZ protiv svih - Strah od pokojnice
JELENA LOVRIĆ -
VREME BR. 298. 6. JUL 1996. >
Širenje "srpske istine"
MlODRAG STANISAVLjEVIĆ -
VREME BR. 289. 4. MAJ 1996. >
Nojeva politika
LASLO SEKELj -
VREME BR. 290. 11. MAJ 1996. >
Iz ličnog u gla: Zenit naše istorije
Radomir Konstantinović -
VREME 321. 14. DECEMBAR 1996. >
Intelektualci i protest - Moralni delikti
Mirjana Miočinović -
VREME BR: 323. 28. DECEMBAR 1996. >
Politički autizam
MILENKO KARAN -
VREME BR. 283. 23. MART 1996. >
Neopreznosti stručnjaka
Vladan A. Vasilijević -
VREME 323. 28. DECEMBAR 1996. >
REAGOVANJA: Žrtve bez prava
Miodrag Milić, Konstantin Obradović -
VREME | 288 |27. APRIL 1996. >
Iz ličnog ugla - Sudbina igrača
Miloš Mišović -
VREME BR. 273. 13. JANUAR 1996. >
Što Srbin zamera Slovencu
MILJENKO JERGOVIĆ -
VREME 323. 28. decembar 1996. >
Dve Srbije u jednom gradu: Sloba u toplom zecu
Milan Milošević s Pericom Vučinićem i Urošem Komlenovićem -
VREME 331. 22. FEBRUAR 1997. >
Intervju: dr Stojan Babić - Pištalike za novu vladu
ZMAGOSLAV HERMAN -
VREME BR. 357. 23. AVGUST 1997. >
Dokumenti: Epistola - Strah i nada, Zemun 1997.
priredio: Milan Milošević -
VREME br. 245 | 16. NOVEMBAR 1996. >
Televizija i demokratija - Hipnotisani u Bastilji
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME | BR. 407 | 8. AVGUST 1998. >
Žene u srpskoj istoriji - Oficirke
Dr Mile Bjelajac Izbor: Milan Milošević -
VREME BR. 416 .| 10. OKTOBAR 1998. >
Ratno stanje
Milan Milošević -
VREME vanredni brojevi od 27. mart – 26. jun 1999 >
PRILOG KULTURI SEĆANJA: Ratno Vreme
Milan Milošević i ekipa izveštača Vremena -
VREME 409 | 22. avgust 1998. >
Žene u srpskoj istoriji - Ravnogorke
Bojan B. Dimitrijević Izbor: Milan Milošević -
VREME BR. 441 | 19. jun 1999. >
KRAJ RATA - Povlačenje,13 dana pre Vidovdana
Nenad Lj. Stefanović -
VREME 444| 10. jul 1999. >
Srbija u razbijenom ogledalu: Ponavljači teško uče tokom vrelog leta
Milan Milošević -
VREME BR.1119 | 14. JUN 2012. >
Protokoli i njihove poruke
Dragoslav Grujić i Dokumentacioni centar "Vreme" -
VREME BR.876 | 18. OKTOBAR 2007. >
Ko mi je stavio bombe na prozor?
Dejan Anastasijević -
VREME BR.709 | 5. AVGUST 2004. >
Duša
Aleksandar Ćirić -
VREME BR.576 | 17. JANUAR 2002. >
Na večeri s predsednicima
Dragoljub Žarković -
Vreme 476| 19. februar 2000. >
Špageti-egzorcizam
Frano Cetinić -
VREME BR.1081 | 22. SEPTEMBAR 2011. >
Između Meke i Brisela
Safeta Biševac -
VREME BR.114 | 28. DECEMBAR 1992. >
Izbori, pobednici i poraženi – Uzdanje u glupost
Stojan Cerović -
VREME BR.114 | 28. DECEMBAR 1992. >
Stvarno i moguće
Milan Milošević -
VREME BR. 500 | 5. AVGUST 2000. >
Vic
F. Š. -
VREME |BR. 1106 15. MART 2012. >
Upozorenje na koje niko nije obratio pažnju
Jasmina Lazić -
VREME BR. 690. 25. MART 2004. >
Kosovo, 17. mart 2004.
MIlan Milošević, Nenad Lj. Stefanović -
VREME BR.1266 | 9. APRIL 2015. >
Slučaj helikopter – Politička anatomija tragedije
Miloš Vasić -
VREME BR.1315 | 17. MART 2016. >
Neuhvatljiva lakoća glume i života
Đorđe Matić -
VREME BR.1310. | 11. FEBRUAR 2016. >
Intervju Vremenu – NATO nema alternativu
Sonja Ćirić -
VREME BR.948 | 5. MART 2009. >
Na stubu čitanosti
Ivana Milanović Hrašovec -
Vreme 477, 26. februar 2000. >
Strah i vika
Milan Milošević -
VREME BR.645 | 15. MAJ 2003. >
Drajfus bez Emila Zole
Nenad Lj. Stefanović -
VREME BR.899 | 27. MART 2008. >
Kuća časti
Prvoslav Karanović -
VREME BR.363 | 2. OKTOBAR 1997. >
Mahmurluk
Miloš Vasić -
VREME BR.1082 | 29. SEPTEMBAR 2011. >
DŽ. M.
Ajla Terzić -
VREME BR.1091 | 1. DECEMBAR 2011. >
Sećanje na bolji život
dimitrije boarov -
VREME BR.57 | 25. novembar 1991. >
Vukowar
Miloš Vasić i ekipa izveštača "Vremena" -
VREME BR.973 | 27. AVGUST 2009. >
Kao ptica na žici
Zoran Paunović -
VREME BR 634. 27. FEBRUAR 2003. >
Bagzi uči da vozi
Jovan Dulović, Dejan Anastasijević -
VREME BR 563. 18. OKTOBAR 2001 >
Karići, Bogoljub i braća
Dragoslav Grujić -
Vreme broj 510, 12. oktobar 2000. >
Veliki preokret
Milan Milošević sa izveštačima "Vremena" -
VREME BR.507 | 21. SEPTEMBAR 2000. >
Toma
UROŠ KOMLENOVIĆ -
VREME BR 819. 14. SEPTEMBAR 2006. >
Španija u srcu
milo petrović, potpredsednik udruženja španskih boraca 1936–1939. i prijatelja -
VREME BR 997 | 11. FEBRUAR 2010. >
Vehabije u bivšoj Jugoslaviji
Momir Turudić -
VREME BR. 1262 | 12. MART 2015. >
Dualno obrazovanje
Jelena Jorgačević -
VREME BR.1140 | 8. NOVEMBAR 2012. >
Suđenje seizmolozima iz Akvile
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.883 | 6. DECEMBAR 2007. >
Zabranite fudbal
Aleksandar Ćirić -
VREME BR.44 | 26. AVGUST 1991. >
Svet nije stao u Moskvi
Hari Štajner -
VREME BR.520 | 20. DECEMBAR 2000. >
Pobuna
Zoran B. Nikolić -
VREME BR.1125 | 26. JUL 2012. >
San o izlasku iz večite krize
Dimitrije Boarov -
VREME BR.1283 | 6. AVGUST 2015. >
"Oluja", 20 godina posle – Priča moje majke
Mirko Rudić -
VREME BR.1181 | 22. AVGUST 2013. >
Hrvatska teroristička emigracija i UDBA
Miloš Vasić -
VREME BR.1121 | 28. JUN 2012. >
Eksplozivno leto i posledice
Filip Švarm -
VREME BR.152 | 15. SEPTEMBAR 1993. >
Banjalučka pobuna
– Država bez hlebaMiloš Vasić i ekipa izveštača "Vremena" -
VREME BR. 245. 3. JUL 1995. >
Eksplozija u „Grmeču"
DEJAN ANASTASIJEVIĆ -
VREME BR.987 | 3. DECEMBAR 2009. >
Zatvori u Srbiji – Samica za troje
Ivana Milanović Hrašovec -
VREME BR.1139 | 1. NOVEMBAR 2012. >
"Vreme" kod gospodina Palme – Dan otvorenih vrata u Jagodini
Dragan Todorović -
VREME BR.23 | 1. APRIL 1991. >
Politika u "Politici" – Događanje novina
-
VREME BR.36 | 1. JUL 1991. >
Zamiranje smeška
Stojan Cerović -
VREME BR.36 | 1. JUL 1991. >
Kraj druge Jugoslavije
Roksanda Ninčić -
VREME BR.9 | 24. DECEMBAR 1990. >
Slovenija i plebiscit – San o samoći
Vojko Flegar -
VREME BR.323 | 28. DECEMBAR 1996. >
Težak šok
Stojan Cerović -
VREME 14. DECEMBAR 1996. >
Duga igra živaca
MILAN MILOŠEVIĆ, DOKUMENTACIONI CENTAR „VREME" -
VREME BR.1271 | 14. MAJ 2015. >
Čovek od milijardu dolara
aleksandar ostojić -
VREME | BR 1321. 28. APRIL 2016. >
Priča o Muhamedu Aliju
Stanko Cerović -
VREME BR.1087 | 3. NOVEMBAR 2011 >
Beograd – Novi Pazar, via Istanbul
Jelena Jorgačević -
VREME BR.688 | 10. mart 2004. >
Nezaštićeni svedok
Ljubomir Živkov -
VREME BR.117 | 18. januar 1993. >
Velika čistka
UROŠ KOMLENOVIĆ -
VREME BR.889 | 17. JANUAR 2008. >
Krimski Tatari – egzodus i povratak
Momir Turudić -
VREME | BR 1220 | 22. MAJ 2014 >
Svedočanstvo: Dnevnik iz potopljenog Obrenovca
aleksandra đerić -
VREME BR.134 | 17. MAJ 1993. >
Zločin, bez kazne
Filip Švarm -
VREME BR.134 | 17. MAJ 1993. >
O rušenju Ferhadije
-
VREME BR.509 | 5. OKTOBAR 2000. >
Srbija u štrajku
Branka Kaljević -
VREME BR.9 i BR.11 | 23. DECEMBAR 1990. – 7. JANUAR 1991. >
Država pod sumnjom
Priredio M. M. -
VREME BR. 287. 20. APRIL 1996. >
Iz stručnog ugla: Savezna vlada protiv guvernera
Miroljub Labus -
VREME BR.318 | 23. novembar 1996. >
Pobuna demokratske Srbije
NENAD LJ. STEFANOVIĆ -
VREME BR.1115 | 17. MAJ 2012. >
Sve naše krađe
Ivana Milanović Hrašovec i Dokumentacioni centar "Vreme" -
VREME BR.166 | 27. DECEMBAR 1993. >
Ko je kako prošao
Ivan Radovanović -
VREME BR.1291 | 1. OKTOBAR 2015. >
Kako se sećati zločina
Ivan Ivanji -
VREME BR.955 | 23. APRIL 2009. >
Zdravstveni karton mršave boginje
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.614 | 10. OKTOBAR 2002. >
Jaka frustracija, dobra muzika
Nenad Čanak -
VREME BR.1313 | 3. MART 2016. >
Sudbina kapetana Buzova
Dejan Anastasijević -
VREME BR.1164-65 | 25. APRIL 2013. >
Dačić u haremu
Dragoljub Žarković -
VREME BR.787 | 2. FEBRUAR 2006. >
Uspomene i drugi demoni
Maja Uzelac -
VREME BR.1263 | 19. MART 2015. >
Čovek koji završava posao
Jelena Jorgačević -
VREME BR.1049 | 10. FEBRUAR 2011. >
Dirigovana navigacija smrti i pravde
Tatjana Tagirov -
VREME BR.1272 | 21. MAJ 2015. >
Ova ne e na arno
Siniša Stanković -
VREME BR.1070 | 7. JUL 2011. >
Zašto Srbija nema
antifašistički praznikJovana Gligorijević -
VREME BR.729 | 23. DECEMBAR 2004. >
Car
D.Ž. -
VREME BR.1203 | 23. JANUAR 2014. >
Država zavere ćutanja
Miloš Vasić -
VREME BR.1216-1217 | 24. APRIL 2014. >
Hrvatska i srpska primena dve verzije istorijskog revizionizma
Lino Veljak -
VREME BR.766 | 8. SEPTEMBAR 2005. >
Karika koja nedostaje
Nebojša Popov -
VREME BR.1030 | 30. SEPTEMBAR 2010. >
Ordenje deljeno kao đinđuve
Slobodan Kostić -
VREME BR.1162 | 11. APRIL 2013. >
Tokovi novca: Džet-set u poreskom raju
Milan Milošević, Andrej Ivanji, Biljana Vasić -
VREME BR.1093 | 15. DECEMBAR 2011. >
Put za istok
Jovana Gligorijević -
VREME BR.1254 | 15. JANUAR 2015. >
Teret teške industrije
Dimitrije Boarov -
VREME BR.844 | 8. MART 2007. >
Musliman, Jugosloven i levičar
Dragoslav Grujić -
VREME BR.1078 | 1. SEPTEMBAR 2011. >
Predizborne uvrede i podmetanja
Tatjana Tagirov -
VREME BR.1116 | 24. MAJ 2012. >
Ispovest članova biračkog odbora
Radmilo Marković -
VREME BR.1049 | 10. FEBRUAR 2011. >
Vlast pod prismotrom
Miloš Vasić -
VREME BR.1056 | 31. MART 2011. >
Uhvati dan
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.1109 | 5. APRIL 2012. >
Hronologija opsade Sarajeva
-
VREME BR.1106 | 15. MART 2012. >
Upozorenje na koje niko nije obratio pažnju
Jasmina Lazić -
VREME BR.1273 | 28. MAJ 2015. >
Put za Palmiru
Momir Turudić -
VREME BR.1164-65 | 25. APRIL 2013. >
Osujećeni poverioci u stečaju
Milan Milošević -
VREME BR.439 | 20. MART 1999. >
Che sara – sara
Roksanda Ninčić -
VREME BR.437 | 6. MART 1999. >
Srbija u razbijenom ogledalu – Epidemija podrške
Milan Milošević -
VREME BR.1245 | 13. NOVEMBAR 2014. >
Ogledalce u kesi tregerici
Tamara Skrozza -
VREME BR.247 | 17. JUL 1995. >
Srbija nije u ratu, Akademija se ne bavi politikom
Olivera Milosavljević, "Javna politička delatnost Srpske akademije nauka i umetnosti (1986–1992)"
Priredio M. Milošević -
VREME BR.916 | 24. JUL 2008. >
Doktor Radovan i gospodin Dragan
Jovana Gligorijević, Jasmina Lazić, Marija Vidić -
VREME BR.1095-1096 | 28. DECEMBAR 2011. >
Četvrti svet
-
VREME BR.1263 | 19. MART 2015. >
Tragedija u magli politike
Miloš Vasić -
VREME BR.637 | 20. MART 2003 >
Posle Đinđića
Stojan Cerović -
VREME BR.793 | 16. MART 2006. >
Testament Zorana Đinđića
-
VREME BR.1054 | 17. MART 2011 >
Uvod u kraj sveta
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.793 | 16. MART 2006. >
Oproštajni udarac
Milan Milošević -
VREME BR.1053 | 10. MART 2011. >
Kako je bilo i urbane legende
Miloš Vasić -
VREME BR.1211 | 20. MART 2014. >
Kraj petooktobarske Srbije
Zora Drčelić -
VREME BR.1220 | 22. MAJ 2014. >
Dnevnik iz potopljenog Obrenovca
Aleksandra Đerić -
VREME BR.1059 | 21. APRIL 2011. >
Strasna sedmica Tomislava Nikolića
Milan Milošević i grupa autora -
VREME BR.533 | 22. MART 2001. >
Predlog dogovora o državnom cilju
Zoran Đinđić -
VREME BR.633 | 20. FEBRUAR 2003. >
Virovitica, Karlovac, Karlobag – Hag
Miloš Vasić -
VREME BR.1193 | 14. NOVEMBAR 2013 >
Propast našeg Mercedesa
Zoran Majdin -
VREME BR.1104 | 1. MART 2012. >
Pesma nas je održala
Jovana Gligorijević -
VREME BR.1000 | 4. MART 2010 >
Mesec mart u Srbiji
Momir Turudić -
VREME BR.739 | 3. MART 2005. >
Partijska previranja
Milan Milošević -
VREME BR.650 | 18. JUN 2003. >
Dokumenti o nastanku imperije Pinka
Dejan Anastasijević -
VREME BR.1103 | 23. FEBRUAR 2012 >
Čudo neviđeno
Sonja Ćirić -
VREME BR.791 | 2. MART 2006 >
50%
D. Ž. -
VREME BR.1024 | 19. AVGUST 2010. >
Šta Sretko zna, šta nagađa, a šta folira
Miloš Vasić -
VREME BR.1123 | 12. JUL 2012. >
Svako za sebe, svi za šerijat
Momir Turudić -
VREME BR.910 | 12. JUN 2008. >
Čudesni svet koalicija
Milan Milošević -
VREME BR.834-835 | 28. DECEMBAR 2006. >
Mirni dani puni istorije
Milan Milošević -
VREME 321. 14. DECEMBAR 1996. >
Idu dani: Srbija se vraća kući
BRANKO BALETIĆ -
VREME BR. 256. 18. SEPTEMBAR 1995. >
Iz ličnog ugla: O ilizijama i novcu
Branko Milanović -
VREME BR. 261. 23. OKTOBAR 1995. >
Pouke jedne knjige: Društvena nemoć
SLOBODAN INIĆ -
VREME BR 254. 4. SEPTEMBAR 1995. >
Krunski svedok: Ivan Stambolić - "Put u bespuće"
Slobodan Inić, pripremila Roksanda Ninčić -
VREME BR 289. 4. MAJ 1996. >
Taras Kennauner: Odgovor Nebojši Popovu - Pismo srpskom prijatelju
Taras Kermauner, Nebojša Popov -
VREME 308 . 14. septembar 1996. >
Dragiša Pavlović (1943-1996)
Milan Milošević