Intervju – Veroslav Janković >
Biodizel iz Šida
Prva rafinerija biodizela u Srbiji gradi se u Šidu. Victoria Group je ušla u ovaj projekat, koji je po mnogo čemu značajan presedan u energetskoj slici Srbije. O planiranim rezultatima, rizicima i zakonskim problemima, kao i o tome šta država može da učini da bi stimulisala proizvodnju obnovljivih goriva u Srbiji, razgovarali smo sa Veroslavom Jankovićem, direktorom za investicije i razvoj kompanije Victoria Group.
"VREME": Kada planirate završetak prve biodizel rafinerije u Šidu, kolika je vrednost investicije i koliko će se biodizela proizvoditi godišnje?
VEROSLAV JANKOVIĆ: Završetak biodizel rafinerije i puštanje u rad očekuje se u drugoj polovini januara, a pravu proizvodnju očekujemo od proleća 2007. Kapacitet biodizel rafinerije je 100.000 tona godišnje, ukupna vrednost investicije je oko 20 miliona evra, a projekat se finansira delom iz sopstvenih sredstava, delom iz bankarskog kredita. Još nismo dobili nikakvu pomoć od države, za razliku od država u okruženju, gde država subvencionira kredite, finansira studije, isplativosti itd... Jednostavno, prepušteni smo u svim ključnim stavkama sami sebi.
Koji su ključni faktori uspeha ili neuspeha u proizvodnji obnovljivih goriva poput biodizela?
Poznato je da su kritični faktori uspeha sledeći:
- Cena poljoprivrednih proizvoda koji se ne koriste u prehrambenoj industriji i kreacija novih tržišta;
- Raspoloživost obradivih površina za setvu uljanih kultura i konkurentna potražnja za tim površinama;
- Poreske olakšice namenjene proizvođačima sirovina, proizvođačima biodizela, kao i obezbeđivanje logistike neophodne za plasman biodizela kao proizvoda;
- Promotivni eksperimenti sprovedeni na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou. Victoria Group je počela promotivne eksperimente i poznato je da je tokom proleća vrlo uspešno okončano testiranje upotrebe biodizela u Gradskom saobraćajnom preduzeću u Beogradu, a u toku su pripreme testova u GSP-u Novi Sad i Subotica, kao i na kamionima Sojaproteina;
- Jasno učešće države na duže staze kroz uspostavljanje zakonodavnog okvira, politike subvencija, dugoročne strategije o upravljanju energetskim resursima.
Mi se nadamo da će se većina ovih preduslova uspešno realizovati do završetka rafinerije biodizela u Šidu.
Širom sveta se investiraju milijarde dolara u etanolske i biodizel rafinerije, ali je pitanje koliko je plasman tog goriva u Srbiji ekonomski održiv, i postoji li potražnja za njim.
I pored velike ekspanzije investiranja u biodizel, bioetanol i druge obnovljive izvore energije, skoro je sigurno da Evropa neće uspeti u potpunosti da ostvari zacrtane ciljeve: 5,75 odsto biogoriva do 2010, što je preko 18 miliona tona. Razloga ima više, a jedan od najvažnijih je što proizvođači opreme i inženjering kuće nisu u stanju da odgovore ogromnoj tražnji nastaloj izgradnjom desetina biodizel rafinerija širom Evrope. Pošto mi imamo najsavremeniju tehnologiju i sam kvalitet biodizela biće u potpunosti u skladu sa najvišim EN 14214 standardom. Mi već imamo predloge ugovora za otkup 60 odsto godišnje proizvodnje i izvoz u zemlje EU-a. Naš plan je da u prvoj godini proizvedemo oko 60.000 tona biodizela, u drugoj godini 80.000 tona, a već od treće godine da radimo punim kapacitetom. Računamo na plasman u javnom prevozu, pre svega gradskom zbog ekoloških prednosti, redukcije emisije štetnih gasova od 70 odsto, smanjenog nivoa buke... Deo plasmana ići će u poljoprivredu, zato što organska proizvodnja podrazumeva upotrebu biogoriva, dok će deo proizvodnje biodizela biti plasiran domaćim i stranim špediterskim kućama. Očekujemo da nam značajan kupac budu rafinerije i uvoznici nafte zbog toga što se biodizel koristi i kao aditiv klasičnom dizelu. U planu je i prodaja standardizovanog biodizela B100 na svim važnijim putevima u Srbiji, kroz postojeću mrežu.
Koji problemi postoje u oblasti zakonske regulative u Srbiji, i u kojim specifičnim oblastima?
Ono što se hitno mora uraditi jeste ratifikacija Kjoto sporazuma, donošenje podzakonskih akata prema zakonu o energetici, uvođenje minimalnih tarifa za električnu energiju iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije, kao i usklađivanje propisa sa direktivama EU-a. Takođe, najmanje što država može da uradi za kompanije koje investiraju u obnovljiva goriva jesu poreske olakšice, pošto u potpunosti snosimo sve rizike, počevši od finansijske konstrukcije, do plasmana goriva. A posao povećanja udela obnovljivih goriva u Srbiji nije naša lična stvar. To bi morao biti pre svega strateški interes države, koja bi jednostavno mogla da se ugleda na sve ostale države u regionu i svetu, i ozbiljno finansijski podrži industriju obnovljivih goriva koja je kod nas u nastajanju.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
Šta Bagzi zna >
Pun kofer trgovačkog putnika
Miloš Vasić -
Srbija i Hag >
Akcioni blam
Dejan Anastasijević -
Veterani posle rata >
Život koji čeka da počne
Jelena Grujić -
Intervju – Svetlana Vukajlović, direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje >
Sindrom "trulog paradajza"
Branka Kaljević -
Mešetarenje sa pšenicom >
Dva dinara druže
Zoran Majdin -
Energetska budućnost Balkana – jednačina sa mnogo nepoznanica >
Nuklearni rat ili pakt
Sijka Pištolova -
Zoran Đinđić, etika i odgovornost >
U tunelu, usred mraka...
Zoran Karajlović -
Tranziciona pravda - regionalne inicijative i saradnja >
Nasleđe prošlosti
-
Tranziciona pravda >
Tranziciona pravda i razvoj
Lens Klark -
Ključni koncepti u operativnim oblastima tranzicione pravde >
Suočavanje i razumevanje
-
Tranziciona pravda >
Izazovi i predrasude
-
Suživot i povezivanje >
-
Vreme uspeha >
Biznis
-
Tržište informacija – Agencija Executive Group >
Servis vodećih kompanija
Bojan Pantić -
Investicije – Sportski centar "11. april", Novi Beograd >
Srpski Menhetn nema bazen
-
Brendovi i novinari – Prva međunarodna konferencija "Kako graditi novi identitet i imidž države Srbije" >
Konsenzus o boljoj zemlji
-
Rekordi – Komercijalna banka, Beograd >
Na štednji pola milijarde evra
-
O Beogradskoj berzi >
Apatija traje
Nenad Gujaničić, nenad.gujanicic@ac-broker.co.yu -
Biznis i golf – akcija stranih kompanija u Srbiji >
Sportski duh korporativne kulture
Stevan Kostić