Komunalna policija >

Prva generacija srpskih »bobija«

Prva generacija komunalnih policajaca i policajki izašla je na ulice Beograda, Novog Sada, Požarevca, Valjeva, Zrenjanina, Sremske Mitrovice i Šapca. Njihov izgled je prepoznatljiv, nose teget uniforme, značku sa natpisom "Komunalna policija" i grbom grada, pločice sa imenom, prezimenom i službenim brojem. Imaju status službenih lica i opremu za sprovođenje prinude – lisice i palice (bilo je reči da će imati i sprej suzavac, ali to nije potvrđeno). Do sada je obučeno 360 komunalnih policajaca, a u narednom periodu planirano je 850 policajaca u 23 grada Srbije. U nedostatku odgovarajućeg srpskog nadimka, u medijima su nazvani po engleskim kolegama "bobijima".

Predsednik Srbije Boris Tadić poručio je komunalnim policajcima na svečanoj promociji da njihov posao neće biti lak jer će se već na prvom koraku suočiti sa pogrešnim navikama sugrađana. Rekao je i da svi građani Srbije treba da budu ponosni zbog njih, ali da je na njima da "grade autoritet i kredibilitet nove službe", odnosno da od njih zavisi u kojoj meri će građani uvažavati njihovu reč. Dao im je sugestiju da budu "odlučni, pravedni, ali i strogi".

Pogrešne navike građana sa kojima će se suočavati komunalni policajci su, između ostalog, nepropisno parkiranje, lepljenje plakata, ispisivanje grafita, prljanje i oštećivanje spomenika, skulptura, fasada, pravljenje deponija smeća, prekomerne buke u kafićima, istovarivanja šuta pored magistrale, divlja gradnja… U opisu njihovih poslova je i kontrolisanje i održavanje zoološke higijene u gradu i izvođenje kućnih ljubimaca, i nadzor nad vlasnicima pasa koji se ne pridržavanju novog pravilnika o držanju određenih agresivnijih vrsta pasa.

Komunalni policajci imaju ovlašćenja da legitimišu i privremeno oduzimaju predmete. Osim toga, moći će da napišu prekršajnu i krivičnu prijavu i da zadrže prekršioca zakona, odvedu ga do dežurnog sudije i izreknu kaznu u roku od 12 sati ili da naplate kaznu na mestu događaja. Za ometanje ili sprečavanje obavljanja posla komunalnih policajaca predviđena je kazna od 10.000 do 50.000 dinara.

Domaći "bobiji" završili su obuku u Centru za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici i Centru za obuku u Kuli, prošli su lekarske preglede i položili stručni ispit. Među njima je oko 20 odsto žena, kako je navedeno na sajtu resornog ministarstva. Zakon o komunalnoj policiji predviđa najviše jednog komunalnog policajca na 5000 stanovnika.

Projekat osnivanja komunalne policije pripreman je tri godine. Zakon o komunalnoj policiji usvojen je u julu 2009. godine, a sredinom 2010. u Beogradu je imenovana načelnica Komunalne policije Gorjana Obrenović, do tada sekretar Sekretarijata za inspekcijske poslove Grada Beograda. Prilikom pripremanja Nacrta zakona o komunalnoj policiji bilo je onih koji su smatrali da ova policija treba da poseduje vatreno oružje, budući da u Srbiji postoji stotine preduzeća za fizičko-tehničko obezbeđivanje čiji su zaposleni naoružani.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST