Pošta

Vreme broj 473, 29. januar 2000.

Ko stvara klimu nezadovoljstva?
"Najviše je seoba"; "Vreme" br. 469

Prvo bih pozdravio vašu redakciju što je dala prilično prostora aktuelnim događajima u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđe, koje su nastanjene uglavnom albanskim stanovništvom, a takođe bih podržao i vašeg novinara što je dao svoj doprinos na rasvetljavanju teške situacije koja trenutno vlada na ovom području.

Međutim, sa ciljem da se pomenuta problematika sveobuhvatnije prikaže, ali i povodom veoma proizvoljnih procena koje su iznete u pomenutom članku, dodao bih sledeće konstatacije:

- da radi ozbiljnijeg pristupa ovoj veoma teškoj problematici nije trebalo koristiti neproverene informacije od takozvanih izvora bliskim ovdašnjem MUP-u, a koji nemaju smelosti da se javno oglašavaju:

- da je veoma štetno iznošenje u javnosti sasvim netačne tvrdnje "da već duže vreme u bujanovačko selo Veliki Trnovac stižu manje količine lakog pešadijskog naoružanja, po četiri-pet kalašnjikova u turi";

- da je još štetnije da se bez ijednog dokaza iznosi tvrdnja da "na području ovih opština postoji oko hiljadu kriminalaca koji se bave švercom i trgovinom narkotika".

Bez obzira na to što se prvo tvrdi da "ovde nema komandnog kadra", ipak se kasnije u ovom članku dodaje da "kada bi došlo stani-pani, ne bi bilo problema ni sa komandnim kadrom". Umnogome ove informacije koje novinar izvlači od anonimnog policijskog izvora odudaraju od završne konstatacije o tome da je "krajnji jug Srbije naseljen pretežno Albancima mirniji nego što je Kosovo ikada bilo". Međutim, ove protivurečnosti su ipak u funkciji glavne poente ovog članka - da nemir može lako da se uveze i na ovom području.

Albanci ovog područja koji su imali nesreću da dožive kombinovane racije vojske i policije u toku rata, i to nakon što je bilo sakupljeno svo oružje koje se legalno držalo, znaju kakvu težinu imaju iznete izjave od izvora bliskih MUP-u i kakva ih opasnost vreba od autora ovakvih konstatacija. Bez obzira na to što su ove konstrukcije fiktivne, one mogu da posluže u određenom trenutku za konkretne akcije sa veoma tragičnim posledicama.

I u razgovoru sa vašim novinarom govorio sam o stalnom diskriminatorskom i represivnom odnosu srpskih vlasti prema albanskom stanovništvu na ovom području.

Izneo sam činjenice o represiji državnih organa prema ovom stanovništvu u toku rata, a i o nastavljanju ove prakse i nakon prestanka ratnog stanja koje se uglavnom ogleda u militarizaciji ovog područja i u razaranju materijalne baze i sužavanju životnog prostora Albanaca na ovom području. A sve ovo direktno doprinosi zatvaranju prerspektiva za normalan život što ima za posledicu masovno iseljavanje Albanaca - prvo u pravcu Makedonije i Zapadne Evrope, a zatim prema Kosovu, naravno nakon prestanka ratnog stanja.

U članku vašeg novinara govori se o uhlebljenju lekara Albanaca iz ovih krajeva na teritoriji Kosova. Svakako ima i tih pojava, a naročito ima odlazaka stručnjaka svih profila koji i više od deset godina nisu mogli da se zaposle na ovom području zbog drastične diskriminacije Albanaca u politici zapošljavanja, naročito u Bujanovcu i Medveđi. Međutim, novinar je propustio da iznese da Dom zdravlja u Preševu još iz ratnog vremena radi bez trećine svojih radnika, koji su tada bili izbegli u Makedoniju. Već osmi mesec nakon ukidanja ratnog stanja Ministarstvo zdravlja još uvek ne izdaje dozvolu za objavljivanje konkursa o popunjavanju ispražnjenih radnih mesta. Tako da 7 specijalista, 7 lekara i 17 medicinskih tehničara dugo čekaju da se ponovo zaposle, a umesto njih se prinudno dovode mladi lekari početnici iz Vranja, koji nikada ne mogu biti adekvatna zamena. A što je još teže, lekari koji su diplomirali na univerzitetima Albanije, Bugarske i Hrvatske ne mogu da se zaposle jer im već 2-3 godine Medicinski fakultet u Beogradu ne vrši nostrifikaciju diploma!

Takođe ne stoji tvrdnja prema kojoj su se "bujanovački taksisti Albanci, nekoliko puta sukobili sa Srbima izbeglim sa Kosova". Činjenice su neumoljive i govore o tome da su u dva navrata taksisti bili pretučeni, a 31. jula taksistu Fetaha Fetahua su ubili izbegli Srbi sa Kosova.

A o tome koliko i ko na ovom području doprinosi stvaranju klime nezadovoljstva, nesigurnosti, pa i ugrožavanja osnovnih vrednosti koje su Ustavom ali i međunarodnim konvencijama garantovane, mislim da je već u pomenutom članku a i u ovom reagovanju dovoljno izneto.

Na kraju ću se u potpunosti složiti sa vašim novinarem da su, i pored diskriminatorske politike i prakse aktuelnih vlasti prema albanskom stanovništvu na ovom području, komšijski odnosi između Albanaca i Srba dobri i da njima apsolutno nije stalo do nemira.

Riza Halimi, predsednik Partije za demokratsko delovanje
i Skupštine opštine Preševo

Napravite izbor
"Slike iz bivšeg sveta"; "Vreme" br. 471

U odličnom intervjuu s Petrom Božovićem, povodom smrti Slobodana Stojanovića, tvorca izuzetne TV serije "Više od igre", pominjete jedino još "Grlom u jagode" kao vrhunsku produkciju. A gde su tu "Malo misto", "Kuda idu divlje svinje", "Otpisani"... Mislim da bi "Vreme" moglo da napravi top listu deset TV serija koje su obeležile jedno herojsko doba jugoslovenske televizije.

Milan Petronijević, Kruševac

Ispravka

Gospodin Velibor Miljković, alias Toni Montano, traži izvinjenje jer u tekstu "Daj mi lavlje srce..." ("Vreme" br. 472), između ostalog, stoji: "U to vreme Toni Montano i on (Oliver Mandić prim. red.) šepurili su se po čitavoj Srbiji kao manekeni i slikali se u uniformama gde god su stigli. Toni Montano je čak pretio nekim ljudima pozivajući se na Arkana, svog velikog zaštitnika", što, kako kaže g. Toni Montano, nije tačno. Netačno je i da su se Toni Montano i Arkan poznavali još iz detinjstva. Izvinjavamo se g. Toniju Montanu i čitaocima.

Osmi put

U sali Sportskog centra u Košutnjaku i ovog januara, osmi put zaredom, održava se prvenstvo novinara Beograda u malom fudbalu. Ove godine učestvuju ekipe iz 12 redakcija, a u prvim susretima postignuti su sledeći rezultati:

GRUPA "A": "Blic" - "TV Novosti" 1:2, RTV Politika "Puma" - BK Telekom 4:2, "Blic" - Studio B 1:4, Radio Novosti - "TV Novosti" 2:8, RTV Politika "Puma" - "Blic" 7:1, BK Telekom - Radio Novosti 5:1. Na tabeli vode RTV Politika "Puma" i "TV Novosti" sa po šest bodova.

GRUPA "B": Sport "Cveteks"- Radio Jugoslavija 4:0, Dnevnik LEMIX (Novi Sad) - Radio Beograd 4:1, "Vreme" - Radio Jugoslavija 2:5 (strelci za ekipu našeg lista Maksimović i Ajduković), "Glas javnosti" - Sport "Cveteks"1:3, Sport "Cveteks" - Radio Beograd 2:2 i "Glas javnosti" - "Vreme" 3:2 (golove za "Vreme" postigli Janjić i Vuković). Na tabeli vodi Sport "Cveteks" sa sedam bodova.

Na listi strelaca vodi Mirko Vrbica (Sport "Cveteks") sa osam golova, a slede Aca Andrić ("Glas javnosti") sa pet, te Nemanja Minov (RTV Politika "Puma") i Zoran Nešić ("TV Novosti") sa po četiri gola.

Sponzori ovog takmičenja su mesna industrija "SREMŠID", Umetnička livnica "JEREMIĆ" i drugi.

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)