Vreme
VREME 687, 4. mart 2004. / POŠTA

Moma Mitrović:
"Tajkuni" i Srbija

"Kako orati more"; "Vreme" br. 686

U intervjuu koji je za naš nedeljnik "Vreme" dao vodeći svetski stručnjak za tržišno takmičenje Majkl Ferbanks, između ostalog se ističe, ali se nedovoljno objašnjava konstatacija: "Problem u Srbiji je što kada je čovek uspešan, automatski se pretpostavlja da je i korumpiran. Tu pojavu je veoma važno razjasniti: tačno je da su korumpirani ljudi bogati, ali nisu svi bogataši korumpirani. Problem je što Srbi to ne shvataju." Na upadicu uvaženog analitičara Miše Brkića da tu tezu zastupa i deo političke elite u Srbiji, gospodin Ferbanks dalje razjašnjava: "Ako ste korumpirani, imate tendenciju da budete bogati, ali ako ste bogati, nemate tendenciju ka korupciji. I ako Srbija ne shvati tu razliku, neće imati uzore. A pozitivni uzori su vam potrebni da biste izveli promene..."

U vezi s navedenom tezom, dajem sebi slobodu da logično zaključujem:

– Ako već bogati nemaju tendenciju ka korupciji, iako su korupcijom postali bogati, treba ih znači amnestirati, a to dalje znači da im ne treba ispitivati poreklo imovine! Zato valjda i nije floskula: "Ne pitaj me samo kako sam stekao prvi milion dolara!" Zbog toga je valjda Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji propisano prijavljivanje imovine u iznosu od preko 20 miliona dinara, a javnosti još nisu poznati bar statistički efekti te zakonske obaveze građana?!

– Međutim, bez ispitivanja porekla imovine, u "isti koš" stavljamo i pozitivne i negativne uzore, jer sigurno svi naši bogataši nisu prethodno bili korumpirani! A Srbiji su potrebni samo pozitivni uzori. Zato je pomenuti zakon o poreskom postupku omogućio samo evidentiranje i delimično legalizovanje postojeće imovine građana, što je očito nedovoljno da Srbija postane prosperitetna zemlja. Moramo odvojiti "žito od kukolja", tj. "tajkune" od poštenih bogataša.

Da bi pozitivni uzori došli do izražaja, krajnje vreme je da neko iz novina počne da se bavi ovom temom, a ja preporučujem našem nedeljniku "Vreme", zbog dosadašnje dokazane analitičnosti, da istražuje i ističe pozitivne uzore bogaćenja koji će menjati mentalni sklop naših građana, kojima su sada pozitivni samo "tajkuni" kao negativni uzori.

Zato su novinari, kako kaže gdin Ferbanks, važniji od poslovnih stratega i to naročito u zemljama tranzicije, kao što je naša Srbija.

Moma Mitrović, Aleksandrovac Župski