Vreme
VREME 862, 12. jul 2007. / MERIDIJANI

Meridijani

Buenos Ajres: Sneg

Image

Buenos Ajres je u ponedeljak video svoj prvi sneg posle 89 godina. Talas zahlađenja koji je pogodio Južnu Ameriku u poslednjih nekoliko dana doneo je ovu, u tim krajevima retku padavinu, i u glavni grad Argentine. Bez obzira na temperaturu od oko –20 stepeni, veliki broj građana je izašao na ulice da bi pozdravio prvu vejavicu posle 1918. godine. "Uprkos mojim godinama, ovo je prvi put da vidim sneg u Buenos Ajresu", izjavila je jedna 82-godišnja bakica.

Mada u glavnom gradu Argentine vlada vesela atmosfera, u ostatku zamlje, kao i u delovima Čilea i Bolivije, zima je izazvala velike probleme. U Boliviji je zbog mećave zatvoren glavni autoput, kao i nekoliko aerodroma. U Čileu i Argentini već su prijavljena dva smrtna slučaja od posledica smrzavanja, dok se argentinske provincije u Andima nalaze pod pravom snežnom olujom.

Peking: Smrtna kazna

Bivši šef kineske državne agencije za hranu i lekove Zeng Hsijao pogubljen je u ponedeljak, nakon što je u maju osuđen na smrtnu kaznu zbog korupcije i zanemarivanja dužnosti. Kako navode kineski mediji, Zeng je od nekoliko kompanija koje proizvode lekove primio mito od 850.000 dolara, da bi registrovao njihove proizvode bez neophodnih provera. Loš kvalitet lekova izazvao je nekoliko desetina smrtnih slučajeva u zemlji. Prošle godine 11 osoba je umrlo od korišćenja jednog antibiotika koji nije bio propisno sterilizovan. Godinu ranije 13 beba umrlo je od neuhranjenosti, tačnije nakon što su hranjene mlekom koje nije imalo propisanu hranljivu vrednost. Od hrane za životinje, koja je bila zatrovana melaninom, u SAD je uginulo nekoliko stotina pasa i mačaka, da bi potom američki inspektori zabranili uvoz stotinak vrsta hrane za kućne ljubimce iz Kine. Nedavno je vraćen i jedan tovar paste za zube, koja je, prema američkoj inspekciji, sadržala otrovne sastojke. Nakon svega toga Kina se našla na udaru kritika zbog niskih standarda u proizvodnji hrane i lekova. Pored Zenga, istraga je pokazala da je u slučaj umešana još 31 osoba, uključujući i njegovu ženu i sina.

Na konferenciji za novinare u utorak, predstavnici Agencije za hranu i lekove priznali su da im predstoji težak posao u poboljšanju nadgledanja kvaliteta proizvoda. Kineski zvaničnici su nešto ranije istakli da se zemlja može suočiti sa socijalnim nemirima i pogoršanjem imidža u inostranstvu ukoliko se situacija ne popravi. Nakon što je Zeng smenjen sa dužnosti 2005. godine, izvršena je revizija oko 170.000 licenci za lekove, koje je on izdavao od 1998, dok se nalazio na čelu Agencije.

Varšava: Upozorenje

Poljski premijer Jaroslav Kačinjski smenio je u ponedeljak svog zamenika Andreja Lepera, pošto je otkriveno da je umešan u slučaj korupcije i primanja mita. "Odluka je zasnovana na činjenicama koje je obelodanila Centralna antikorupcijska agencija, i koje ukazuju na raširenu korupciju", izjavio je portparol premijera. Leper poriče sve optužbe. Nakon otpuštanja svog zamenika, Kačinjski je upozorio da se zemlja nalazi pred prevremenim izborima, jer će biti teško održati vladu pošto se Leperova stranka Samoodbrana povukla iz vladajuće koalicije. Na konferenciji za novinare Kačinjski je objasnio da su prevremeni izbori možda i jedino rešenje za izlaz iz postojeće političke krize u koju je zemlja upala. "Agresivnost opozicije čini opstanak manjinske vlade nemogućim", izjavio je poljski premijer na konferenciji za novinare u ponedeljak. Izbori bi mogli da se održe na jesen, dve godine pre roka.

Islamabad: Upad u džamiju

Image

Pakistanska vojska izvršila je u utorak rano ujutro juriš na Crvenu džamiju u Islamabadu, i na taj način okončala opsadu džamije i medrese za devojčice koja je trajala šest dana. U džamiji su se zabarikadirali islamistički studenti sa nekoliko stotina žena i dece, koje su držali kao taoce. U vreme nastanka ovog teksta (utorak) operacija pakistanske vojske još nije bila završena. Prema izveštajima agencija, u napadu je poginulo 50 militanata i osam vojnika. Istovremeno je spaseno oko 100 žena i dece. Među poginulima se nalazi i vođa islamista, imam Abdul Rašid Gazi, koji je ubijen u podrumu džamije, gde se zabarikadirao sa nekoliko desetina žena i dece. Dva dana pre upada, on je, odbijajući ultimatum pakistanskog predsednika Perveza Mušarafa, izjavio da će sa svojim studentima radije poginuti i postati mučenik nego se predati. Njegov brat, glavni imam Maulana Abdul Aziz, uhapšen je prošle nedelje, pošto je pokušao da pobegne preobučen u burku (ženska odeća koja prekriva čitavo telo i lice). Opsada Crvene džamije počela je prošle srede, nakon što su sukobi između radikalnih studenata (talibana) i snaga bezbednosti prerasli u krvave ulične obračune u kojima je ubijeno 19 osoba. Džamija inače važi za centar radikalnih islamista u Pakistanu, i glavno uporište opozicije Pervezu Mušarafu, jednom od američkih glavnih saveznika u borbi protiv terorizma. Studenti su zahtevali povratak autentičnom islamu i primenu šerijatskih zakona u zemlji. Oni su u proteklih nekoliko meseci napadali vlasnike restorana, video-klubova, kafića, optužujući ih za nemoral. Pakistanske vlasti u početku su ih tolerisale, da bi do sukoba došlo pošto su studenti oteli sedmoro Kineza, pod optužbom da su vodili bordel. Troje njih je kasnije ubijeno. Na otmicu je reagovala i kineska vlada.

U prvih nekoliko dana opsade džamiju je napustilo više od 700 studenata. U nedelju je vojska napravila nekoliko rupa u zidovima medrese, kako bi omogućila taocima da pobegnu. Ostali su se zabarikadirali unutra i otvorili vatru na snage bezbednosti. Jedan komandant pakistanske vojske izjavio je da su islamisti dobro naoružani i da se vodi borba za svaku prostoriju. Kriza u Crvenoj džamiji zaoštrila je situaciju u celoj zemlji, pa je vlada mobilisala nekoliko hiljada vojnika u provincijama u kojima militantne islamističke grupe imaju svoja uporišta.

(Priredio) M. Savić