VESTI, / VESTI Oboren putnički avion i istočnoj Ukrajini Malezijski boing 777 (Flight MH17 ) sa 298 ljudi oboren iznad Ukrajine, nema preživelih. Ruski generalštab: boing 777 skrenuo s koridora, u blizini bio suhoj 25, ukrajinske baterije "buk" u zoni tragedije (VIDEO) SAD i EU: proširenje sankcija protiv Rusije Lider Ukrajinski zauzeli strtaeški važnu Saur Mogilu
Malezijski avion sa 298 putnika i članova posade oboren je projektilom zemlja-vazduh iznad Ukrajine u blizini granice sa Rusijom, javljaju agencije pozivajući se na izvor ukrajinskog Ministarstva unutrašnjih poslova, a "Malezija erlajns" je saopštila da je izgubila kontakt sa tim avionom (Flight MH17 ) u 14.15 GMT 17. jula i da prikuplja informacije. Agencije javljaju, pozivajući se na različite izvore, da niko nije preživeo. Poginulo je svih 298 putnika među kojima je bilo 85 dece i 15 članova posade. Glas Rusije" navodi da niko od putnika i članova posade nije preživeo. Rusko Ministarstvo za vanredne situacije zatražilo je dozvolu od Kijeva da dozvoli da ruske službe pomognu spasiocima na mestu pada malezijskog aviona, javlja agencija RIA Novosti. Kako je preneo Rojters, boing koji je leteo iz Amsterdama u Kuala Lumpur oboren je dok je bio na visini od 10 kilometara (33.000 fita). Pozivajući se na izvor iz vazduhoplovne službe, britanska agencija navodi da je malezijski avion nađen kako gori na zemlji na istoku Ukrajine. Agencija Itar- tass je javila da se "boing 777" srušio na oko 60 kilometara od granice Ukrajine i Rusije.
Američka agencija navodi da su njeni novinari videli ranije sličan lanser u blizini istočnog ukrajinskog grada Snježnoje. Avion je pao u naseljenoj zoni Grabovo blizu mesta Krasnij Luč, oko koga su takođe vođene borbe, a koje kontrolišu pobunjenici. Njujork tajms u tekstu At the Scene, a Bitter Smell and Crumpled Bodies u izveštaju iz Grabova, malog rudarskog gradića piše da su delovi aviona i tela putnika razbacani na širokoj teritoriji i da se prema izjavama očevidaca avion verovatno raspao u vazduhu. Očevici kažu da je u prethodnom periodu područje bombardovala ukrajinska avijacija, pa je Oleg Georgievič (40), rudar koji se bori na strani pobunjenika rekao da je čuvši eksploziju pomislio da je opet počelo bombardovanje, a onda je video kako s neba padaju delovi aviona i ljudska tela.
Anton Gerašenko, savetnik ministra unutrašnjih poslova Ukrajine, napisao je na svom nalogu na Fejsbuku da je avion leteo na visini od 10.600 metara (35.000 ft) kada ga je pogodila raketa ispaljena iz lansera "buk", prenosi AP. Sistem buk - što na ruskom znači bukva je uveden u naoružanje SSSR-a 1970, to je na kamion montiran sistem radarski-vođen raketni sistem, po NATO klasifikaciji SA-11 Gadfli, koji ispaljuje 55-kg tešku raketu do 28 km. Poseduje ga ukrajinska vojska. Kijev optužuje Moskvu da je isporučila taj sistem pobunjenicima, što Moskva negira. Ruska TV RT na engleskom pod naslovom «Kiev deployed powerful surface-to-air missile systems to E. Ukraine ahead of the Malaysian plane crash» prenosi tvrdnju da je Ukrajinska vojska navodno rasporedila bateriju "buk" s raketama zemlja-vazduh blizu Donjecka dan pre obaranja malezijskog aviona. U saopštenju ruskog ministarstva se još navodi da je ukrajinska armija nedavno u okolini Donjecka stacionirala 27 protivvazdušnih raketnih sistema tipa „buk". Ruska TV RT prenosi informaciju Ministarstvo odbrane Rusije da je Ukrajina u zoni u kojoj je pao malezijski avion rasporedila 156 zenitno raketni puk s 27 kompleksa "buk-M1" koji može da pogodi cilj na 30 kilometara. Rusko ministarstvo izražava sumnju u tvrdnju ukrajinskih vlasti da ukrajinska avijacija niti artiljerijska niti raketna sredstva nisu upotrebljena s obrazloženjem da se u uslovima kada se vode borbe u tako kratkom roku takvi fakti ne mogu utvrditi bez istrage. Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je dan kasnije da su ruski radari 17. jula registrovali aktivnost radarske stanice ’Kupol’, koja pripada ukrajinskim baterijama koje poseduju raketne sisteme ’buk-M-1’ u oblasti Stila, 30 kilometara južno od Donjecka, a taj sistem omogućuje da raketu na radarom fiksirani avion može da ispali bilo koja baterija - ona na položajima u Andrejevki, osam kilometara severno od Donjecka, ili ona u mestu Grusko-Sorjanskoje, 25 kilometara istočno od Donjecka." Javni tužilac Ukrajine Vitalij Jarema izjavio je u intervju listu Ukrajinska pravda (Військові доповіли Порошенку: терористи не захоплювали український "Бук") da je vojska obavestila predsednika Porošenka da teroristi nemaju rakete komplekse "buk" i S-300, odnosno da to ukrajinsko oružje nisu zaplenili, pošto je protivvazdušni puk kod Donjecka 29. juna premešten na neku drugu lokaciju. Ruska TV RT pod naslovom Источник: целью украинской ракеты мог быть самолёт Владимира Путина još tvrdi, pozivajući se na izvor u Rosaviaciji da je verovatni cilj ukrajinske rakete, boing 777 kompanije Malaysia Airlines, mogao biti avion predsednika Rusije «Bort nomer odin» koji se blizu Varšave mimoišao s malezijskim lajnerom u jednoj tački i na jednom koridoru – mada je i u samoj vesti navedeno da je vremenska razlike ukrštanja na toj tački bila velika – na koridoru 330, na visini 10.100 metara. «Bort nomer odin» bio je tamo (u Varšavi) u 16:21 msk, a malezijski avion u 15:44 msk». Putin ipak nije leteo iznad Ukrajine.
Agencija Rojters javlja da je vojni komandant pobunjenika, Igor Streljkov, napisao na svojoj stranici društvene medija u 13.37 GMT, pola sata pre poslednjeg prijavljenog kontakta sa MH-17, da su njegove snage oborile antonov An-26 u istom području. Taj transportni avion koji koriste Ukrajine snage leteo je na visini od 6.500 metara, znatno niže nego malezijski putnički. Nekoliko ukrajinskih aviona i helikoptera su oboreni u četiri meseca borbi u toj oblasti, koje su naročiti intenzitet imale oko strateški važnog brda Saur Mogila, mesta istorijskih borbi u II svetskom ratu, koje se nalazi tridesetak kilometara južno od mesta Grabovo, gde je pao avion. Oboren je u ponedeljak 14. jula još jedan od ukrajinskih aviona Suhoj Su-25 raketom vazduh za šta je Ukrajina optužila rusku stranu, dok je ruska strana negirala da su njene snage uključene u taj incident na bilo koji način. Oleg Carev predsednik parlamenta Novorusije (federacija donjecke i luganske samoproglašene republike) izvestio je da je 17. juna iz haubica i bacača gađana, oštećena autobuska stanica u Lugansku. Igor Streljkov, komandant pobunjenika (snaga DNR) saopštio je da se borbe nastavljaju svuda sem u zoni u kojoj je pao avion koju obezbeđuju snage DNR duboko u teritoriji koju kontrolišu, a da je prekidanje borbi s ukrajinskim snagama koje se nalaze u okruženju na jugu Donjecke oblasti uz rusku granicu – necelishodno ( нецелесообразно). U Donjecku u zoni aerodroma 17/18. jula nastavljene borbe. Rušenje civilnih aviona u zoni ratnih dejstava ili vojnih vežbi nije sasvim retko. U 2001, Ukrajina je priznala da je njen vojni verovatno odgovoran za obaranje ruskog aviona koji se srušio u Crno more, ubivši 78 putnika. Viši ukrajinski zvaničnik rekao je avion najverovatnije bio oboren raketom S-200 tokom vežbi. Godine 1983, sovjetski mlazni lovac oborio južnokorejski avion nakon što skrenuo sa kursa u ruskom vazdušnom prostoru i nije uspeo da odgovori na pokušaje da stupe u kontakt. Svih 269 putnika i članova posade poginulo. Godine 1988, američki ratni brod Vensen oborio je iransku avion, ubijajući sve 290 putnika i članova posade, što su SAD objasnile ka nesreća pošto je posada zamenila putnički avion za vojni, a Teheran smatra da je napad nameran.
Donjecka Narodna Republika gde se vode borbe između ukrajinskih i proruskih snaga, odbacila je navode o umešanosti u ovaj incident navodeći da njene snage za samoodbranu ne poseduju takvu vojnu opremu, prenela je televizija Raša tudej. Ruska televizija RT javila je pozivajući se na vlasti Luganske Narodne Republike da je boing-777 oborio ukrajinski vojni avion SU-25. Donjecke snage nemaju oružje sposobno obore putnički avion na visini od 10 kilometara, izjavio je agenciji RIA Novosti , nakon kolapsa malezijskog boinga 777 premijer nepriznate Donjecke republike Aleksandar Borodaj. Nekoliko dana kasnije on je rekao da jedan neispravni "buk" ipak imaju i da su spremni da ga pokažu međunarodnim istražiteljima. BBC javlja da je "crna kutija (flight recorder) nađena na mestu pada aviona, i da je Konstantin Knjirik, a spoksmen pobunjenika, rekao agenciji Interfaks da pobunjenici nameravaju da crnu kutiju pošalju u Moskvu na ekspertizu. Ruski MIP je saopštio da crne kutije treba da budu predate međunarodnim istražiteljima. Agencija Itar – Tass, javlja da je avion leteo koridorom 350, koji je bio otvoren za međunarodne letove, kako je saopštio "Ukraeroruh". "Saglasno telegramu "NOTAM", državne avioslužbe Ukrajine, međunarodni tranzitni letovi na tom koridoru su dozvoljeni", - kazao je sabesednik ITAR-TASS-a, precizirajući da "letovi na 302, to jest na visini 9.600 metara, bili dozvoljeni. Malezijski boing 777, je leteo na visini 10 600 metara (35.000 ft). Kasnije je malezijski avioprevoznik saopštio da se avion na zahtev dispečera iz kijeva bio spustio na nižu visinu, ali ne ispod 10.000 metara (33.000 ft). Predstavnici Donjecke Republike tvrde da u vazdušnom prostranstvu Donjecke i Luganske oblasti ne može da leti civilna avijacija "zato što je tamo razrušena odgovarajuća infrastruktura veze". "Dispetčersko vođenje svih putničkih letova obavlja se iz Kijeva. U trenutku pada avion je bio pod jurisdikcijom kontrole leta u Kijevu i uskoro je trebalo da ga preuzme ruska kontrola leta. Itar – Tass tvrdi da je Gosaviaslužba Ukrajine 8. jula iz bezbednosnih razloga zatvorila vazdušno prostranstvo nad doneckom i luganskom oblašću" za sve letove civilne avijacije, a u korist državne avijacije. Agencija se poziva na izvor u Rosavijaciji koja sa svoje strane tvrdi da je Savet nacionalne bezbednosti i odbrane Ukrajine tri dana pre pada malezijskog boinga 777 zatvorio vazdušno prostranstvo za civilne letove nad teritorijom nad kojim se sprovodi antiteroristička operacija. Letovi iznad 9.600 metara su bili dozvoljeni. Posle tragedije nebo nad zonom zahvaćenom konfliktom je zatvoreno za civilne avione. Ukrajinski vojni avioni izgleda da su leteli i dejstvovali tokom borbi za Lugansk.
Snage Donjecke i Luganske Republike obarale su proteklih nedelja ukrajinske vojne avione, ali oni su leteli na manjim visinama. Ukrajinska služba bezbednosti pustila je u socijalne mreže snimak navodnog razgovora pobunjenika iz koga proizilazi da su avion oborili "kozaci" iz Toreza. Agencija RIA Novosti prenosi izjave očevidaca koji tvrde da su videli delova aviona kako gore, ali ne i tela eventualnih žrtava. Istovremeno, predsednik Ukrajine Petro Porošenko saopštio je da je avion "ipak možda pogođen", prenosi AFP, a ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk je naložio pokretanje hitne istrage o tom incidentu. Predsednik Ukrajine Petro Porošenko izjavio je da ukrajinske snage nisu pucale ni na jednu metu u vazduhu i da je obaranje aviona akt terorizma. "Ne isključujemo da je ovaj avion oboren i naglašavamo da Oružane snage Ukrajine nisu preduzele nikakvu akciju protiv meta u vazduhu", rekao je Porošenko i izrazio uverenje da će "odgovorni za tu tragediju odgovarati". Ukrajinska strana je zatražila da na istoku Ukrajine interveniše NATO. Zapadni mediji CNN, Fox news, Sky, u izveštajima za pad malezijskog aviona optužuju Rusiju, bilo direktno, bilo preko tvrdnji da Rusija snabdeva pobunjenike teškim oružjem. Predsednik Rusije Putin je izjavio da se ova tragedija ne bi se desila da nisu obnovljena neprijateljstva na jugoistoku Ukrajine i da je država na čijoj teritoriji se to desilo, odgovorna za ovu užasnu tragediju, da je dao vojnim strukturama da pruže svu neophodnu pomoć u istrazi ovog zločina, a takođe zatražio da vladu Ruske Federacije kroz raspoložive mogućnosti civilnih agencija uradi sve za temeljnu istragu o ovom događaju i da se dobije objektivna informacija o događaju. Kompanije Air Astana, Air France, Aeroflot, Transaero, Turkish Airlines i Lufthanza obustavile su letove nad zonom ratnih konfilikata u Ukrajini. Spiker Ruske državne dume Sergej Nariškin nazvao je prestupničkim nemarom činjenicu da je ukrajinska vlast dopustila da civilni avion leti iznad zone borbenih dejstava u Ukrajini... Ruski list Komsomolskaja pravda piše da je 16. jula malezijski avion na toj liniji leteo 14. i 15. jula uobičajenom rutom oko 500 km južnije preko Krima, a da su mu 16. 17. jula ukrajinski dispečeri promenili plan leta i uputili ga maršrutom koja vodi severno preko Donjecka i Luganska. Neke agencije pretpostavljaju da je maršruta promenjena zbog lošeg vremena iznad Krima. Njujork tajms u tekstu What Happened to Malaysia Airlines Flight 17 piše da u zoni nad Krimom bio na snazi restriktivni režim aviosaobraćaja koji su propisale ukrajinske (po NYT federalne?) vlasti i Euroconrol. Let MH17 je odobrio provajder Eurocontrol, koji je, po propisima međunarodne organizacije za civilne letove ICAO (International Civil Aviation Organisation) odgovoran za civilne letove u evropskom vazdušnom prostoru. Malaysia Airlines saopštava da je uobičajena ruta MH17 bila proglašena bezbednom od strane ICAO. U aprilu ICIAO je identifikovao nebo nad Krimom kao rizično i MH17 od tog perioda nije leteo nad tim područjem niti je to zahtevao i leteo je u prostoru koji je odobrila ICAO. Malaysia Airlines je saopštila povodom informacija da je avion ove kompanije na liniji MH004 Kuala Lumpur - London 20. jula 2014 u 1:20 pm po lokalnom vremenu leteo iznad Sirije, da je to bilo u skladu sa odobrenjem ICAO, pošto po obaveštenju (NOTAM) koju su dale vazduhoplovne vlasti Sirije vazdušni prostor u toj zemlji nije podvrgnut restrikcijama. Avio-kompanije "Emirati" i "Lufthanza" traže da međunarodni bezbednosni protokol za vazdušni saobraćaj treba da bude preispitan. "Uvek smo sigurnost i bezbednost svih naših korisnika i naših posada stavljali na prvo mesto tako da smo naravno 'za' održavanje sastanka o bezbednosti avio-saobraćaja", rekao je neimenovani portparol "Lufthanze" za Rojters. Šef emiratskog prevoznika "Emirejt erlajnz" Tim Klark rekao je da Međunarodno udruženje vazdušnog prevoza (IATA) treba da sazove međunarodnu konferenciju da sagleda kakve su promene pravila neophodne za situacije kada putnički avioni lete iznad regiona zahvaćenih borbama. IATA, koja predstavlja 200 avio-kompanija se oslanjala na nacionalne vlade i agencije za vazdušni saobraćaj kada daje preporuke da li je neki vazdušni prostor dostupan. Avion B777-200 koji nosi registracioni broj 9M-MRD koji je leteo na liniji MH17 17. jula 2014. bio je ispravan (had a clean maintenance record), poslednji put je tehnički pregledan 11. jula 2014, a sledeći tehnički pregled trebalo je da ima 27. avgusta 2014. Na veb sajtu ukrajinskog Minstarstva za infrastrukturu je navedeno da je vazdušni prostor u potpunosti zatvoren iznad Donjecka i Luganska gde se odvijaju sukobi i da su delimično zabranjeni letovi oko Harkova, preneo je 18. jula Rojters... Dopunjeno 20. jula
|